piatok 8. marca 2019

Bicykel a cyklista v sochárskom umení


Umelecky znázornený bicykel s cyklistom nie je vôbec ojedinelou témou sochárov, či iných umelcov. Už som tu jeden príspevok zameraný na umenie mala, po dlhom čase prichádzam s ďalším. Osobne som sa so sochou, ktorej súčasťou je bicykel, stretla iba raz. Bolo to na minuloročnom poznávacom zájazde v Salzburgu. Chcela som sa pri tom bicykli vyfotiť aj ja, ale nebolo toho, kto by ma cvakol. Keď som oslovila zopár účastníkov z môjho zájazdu, tvárili sa, že mi nerozumejú, alebo ma nepočujú. Takže spoločnú fotku nemám.

V meste Salzburg na nábreží rieky Salzach som objavila takúto sochu.

VÝZVA 
***
Napadlo mi, že by som mohla vyzvať čitateľov cyklistov, ale aj necyklistov, či nedisponujú podobnými fotografiami. Bola by som veľmi rada, keby mi do komentárov poslali odkaz aj s popisom, kde fotili a kde ich fotku nájdem. Ak sa mi ich zopár nazbiera, pripravím z nich ďalší príspevok.
***
VÝZVA


Trošku som googlila a zopár fotografií som na nete našla.

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/05/27/14/12/bergamo-2348566_960_720.jpg


http://www.artparks.co.uk/artpark_sculpture.php?sculpture=2424&sculptor=bob_fuller


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elgar-Bicycle-Statue-by-Oliver-Dixon.jpg


https://bicycledutch.wordpress.com/2013/01/28/a-kingdom-for-a-bicycle/


http://www.copenhagenize.com/2011/08/top-five-bicycle-monuments.html


http://www.artparks.co.uk/artpark_sculpture.php?sculpture=689&sculptor=paul_gervis

Toľko na ukážku, na aké umelecké diela som myslela.


Takýchto fotografií, kde je bicykel súčasťou nejakého záhradného aranžmánu, je na nete plno. Moja výzva neplatí pre tento druh "umenia".

https://pixabay.com/sk/photos/koles%C3%A1-bicyklov-jazda-na-bicykli-3127945/Jedno je, ktorým kontinentom sa vyberiete, určite sa na každom nájde nejaká socha, ktorá napodobuje bicykel, prípadne cyklistu s bicyklom. Ktovie, či aj na Slovensku existuje nejaká podobná socha. Ak nie, som zvedavá, kto prispeje svojím dielom ako prvý do zbierky  slovenských cyklistických sôch.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára